ESET® REMOTE ADMINISTRATOR ve
ESET® SECURITY MANAGEMENT CENTER

kullanıcıları için versiyon yükseltme

Versiyon Bilgilendirmesi

Eğer ESET’in yönetim konsolunu kullanıyorsanız sürüm yükseltme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 6.6.2046 ve 6.6.2052 sürümlerinin bulunduğu bilgisayarlar; Windows 7 ve üzeri işletim sistemlerine sahipse ESET’in 7.1.2045 sürümüne, Windows XP ise 6.6.2089 sürümüne yükseltilmesi gerekmektedir. Windows XP işletim sistemine sahip değilseniz 2. ve 3. adımları atlayabilirsiniz.

3. ve 4. adımlar için, sahip olduğunuz lisansa göre ilgili kurulum dosyasını Endpoint Antivirus veya Endpoint Security olarak seçebilirsiniz. Görev oluştururken, Görsel-20 ve Görsel-29’da görebileceğiniz Product Name kolonunda ürün isimleri yazmaktadır. Kurulum paketlerinin Türkçe olmasını istiyorsanız Add Filter butonuna tıklarak Language bölümünden Türkçe dil seçeneğini seçebilirsiniz. Görsel-21 ve Görsel-30'da ürün adı ve lisansınızın doğru eşleştiğinden emin olunuz.

İzlenecek Adımlar

1. Öncelikle ilgili sürümlere sahip bilgisayarlar için dinamik grup oluşturmak gerekmektedir. Computers bölümüne tıkladıktan sonra Görsel-1’den Görsel-7'ye kadar gördüğünüz şekilde grubu oluşturunca; Görsel-8’de gördüğünüz şekilde Desktop grubunun altında belirttiğiniz isimde yeni bir grup oluşacaktır. Grubun adını istediğiniz gibi belirtebilirsiniz.

2. Windows XP bilgisayarlara yüklenecek sürüm 6.6.2089 olduğundan, bu bilgisayarları ayrı bir grupta toplamak gerekecektir. Bir önceki adımda oluşturduğunuz grubun altına Windows XP isimli bir grup oluşturabilirsiniz. Dinamik grubun oluşturulması ile ilgili, Görsel-9’dan Görsel-15’e kadar yönlendirmeler mevcuttur. Görsel-16’da olduğu gibi grubunuzun doğru oluşturulduğuna emin olduktan sonra artık uzaktan kurulum görevlerini tanımlayabilirsiniz.

3. Eğer Windows XP bilgisayarlarınız varsa önceliği bu bilgisayarlara vermenizi tavsiye ederiz. Bu bilgisayarları yükselttikten sonra diğer işletim sistemlerine sahip bilgisayarlara geçebilirsiniz. Kullandığınız yönetim konsolu sürümüne göre sol menüde Admin-->Client Task bölümünden veya yine sol menüde bulunan Client Task bölümünden kurulum görevi oluşturulması ile ilgili yönlendirmeler sırasıyla Görsel-17’den Görsel-25’e kadar belirtilmiştir.

4. Windows 7 ve üzeri işletim sistemleri için kullandığınız yönetim konsolu sürümüne göre sol menüde Admin-->Client Task bölümünden veya yine sol menüde bulunan Client Task bölümünden Kurulum görevi oluşturulması ile ilgili yönlendirmeler sırasıyla Görsel-26’dan Görsel-33’e kadar belirtilmiştir.

5. ESET sürümleri yükseltildikçe oluşturduğunuz gruplardaki bilgisayarların gruptan kaybolduğunu göreceksiniz. Bazı sebeplerden ötürü kurulum görevlerini tekrarlamanız gerekebilir. Gruplarda herhangi bir bilgisayar kalmayınca işlem tamamlanmış demektir.